Portret kobiety w ogniu

Materiał wideo Zwiastun
Zobacz
Informacje
Cykl KINO WSPÓŁCZESNE
Rok produkcji 2019
Kraj produkcji Francja
Czas trwania 122 min
Data premiery 2019-05-18
Reżyseria Céline Sciamma
Format 2D NAP
Kategoria wiekowa Od lat 15
Gatunki Melodramat, Obyczajowy
Autor zdjęć Claire Mathon
Seanse
03.06.2023, 17:00
Kup bilet
19.06.2023, 17:00
Kup bilet
Opis filmu

Subtelny i niezwykle zmysłowy „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy zdobył Złotą Palmę za najlepszy scenariusz na Festiwalu w Cannes, był nominowany do Złotego Globu w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, a co najważniejsze chwycił za serca publiczność i krytyków na całym świecie.

Opowieść o owianej tabu miłości osadzona w 1770 roku w Bretanii. Pochodząca z arystokracji Heloiza buntuje się przeciwko aranżowanemu małżeństwu. Marianna, zatrudniona jako towarzyszka przyszłej panny młodej, w rzeczywistości jest paryską malarką, której w sekrecie zlecono stworzenie przeznaczonego dla wybranka portretu dziewczyny. Próby uchwycenia istoty modelki, stają się dla obu bohaterek sztuką rozpalania uczuć.

Kameralny i pełen emocji obraz swój sukces zawdzięcza między innymi czułemu „kobiecemu spojrzeniu”. Reżyserka odpowiedzialna jest również za scenariusz, w którym główne bohaterki są silne i wyraziste. Niezwykle malarskie zdjęcia autorstwa znakomitej operatorki Claire Mathon, która w 2020 roku otrzymała za nie Cezara, zachwycają kolorystyką i kompozycją, budząc przy tym skojarzenia z płótnami wielkich mistrzów.