Spotkanie z Jackiem Bławutem i Jolantą Dylewską

24.09.2022, 17:00 Spotkanie

W sobotę 24 września o godzinie 17 w kinie Camerimage przedpremierowo wyświetlony został film „Orzeł.Ostatni Patrol”. Po projekcji organizatorzy zaprosili na spotkanie z twórcami – reżyserem Jackiem Bławutem i operatorką kamery Jolantą Dylewską.

Najnowsza produkcja Film „Orzeł. Ostatni Patrol” to spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu. Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł” zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz oficerowie i marynarze, którzy służyli na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp”. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii modułowej oraz zastosowaniu specjalnej platformy hydraulicznej udało się niezwykle realistycznie odwzorować zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Zdjęcia na Bałtyku zrealizowano przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i udziale jednostek z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Za reżyserię filmu, w trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodzony został Jacek Bławut. Zdjęcia do filmu to dzieło Jolanty Dylewskiej, która wcześniej współpracowała między innymi z Agnieszką Holland przy głośnym filmie „W ciemności”. Oboje artystów można było zobaczyć w Kinie Camerimage tuż po projekcji filmu podczas spotkania, które poprowadził filmoznawca Radosław Osiński. Główną rolę w filmie „Orzeł. Ostatni Patrol” zagrał urodzony w Inowrocławiu Tomasz Ziętek, obok niego na ekranie zobaczyć można było między innymi Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę, Adama Woronowicza, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Filipa Pławiaka, Tomasza Włosoka i wielu innych. Film swoją oficjalną premierę będzie miał w połowie października, w Toruniu obejrzeć go można było przedpremierowo dzięki uprzejmości producentów i polskiego dystrybutora.