Spotkanie z Jerzym Skolimowskim

18.09.2022, 20:00 Spotkanie

Legendarny polski twórca filmowy – Jerzy Skolimowski 18 września spotkał się z widzami w Kinie Camerimage. Artysta zaprezentował swój najnowszy film – „IO”.  

Zaledwie kilka tygodni po opublikowaniu informacji, że polskim kandydatem do Oscara będzie wyróżniony podczas festiwalu w Cannes Nagrodą Jury film „IO”, jego scenarzysta i reżyser – Jerzy Skolimowski oraz  producentka Ewa Piaskowska zawitali do Torunia. „IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. 

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. W filmie Skolimowskiego zagrał tym razem także związany z Toruniem muzyk i kompozytor Tomasz Organek.  

Skolimowski to postać nietuzinkowa, swą filmową karierę rozpoczynał jako scenarzysta filmów „Niewinni czarodzieje” i „Nóż w wodzie”. Realizował się jednak także jako aktor, reżyser, poeta i malarz. Jego filmy nagradzane były na najważniejszych imprezach filmowych na całym świecie m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie. Przez lata realizował się twórczo poza granicami naszego kraju zyskując renomę twórcy niezwykle oryginalnego i wszechstronnego. Skolimowski wielokrotnie brał udział w Festiwalu EnergaCamerimage, a jeden z jego filmów – „11 minut” – współprodukował Marek Żydowicz i Fundacja Tumult. Treść filmu „IO” była doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z twórcą, którą tuż po projekcji poprowadził filmoznawca dr Radosław Osiński związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.