CZERWIEC Z KOLORAMI KIEŚLOWSKIEGO – Trzy kolory. Biały

Materiał wideo Zwiastun
Zobacz
Informacje
Rok produkcji 1994
Kraj produkcji Francja, Polska, Szwajcaria
Czas trwania 91 min
Data premiery 1994-01-25
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Autor zdjęć Edward Kłosiński
Format 2D NAP
Kategoria wiekowa R (restricted)
Gatunki Dramat, Psychologiczny
Seanse
13.06.2024, 19:30
Kup bilet
Opis filmu

„Trzy kolory: Biały” to druga część trylogii Krzysztofa Kieślowskiego, inspirowanej barwami francuskiej flagi i hasłami rewolucji: wolność, równość, braterstwo. Film bada temat równości poprzez historię Karola Karola (Zbigniew Zamachowski), polskiego fryzjera mieszkającego we Francji, którego życie rozpada się po rozwodzie z żoną Dominique (Julie Delpy).

Po utracie wszystkiego, co miał, Karol wraca do Polski, gdzie postanawia odbudować swoje życie i zrealizować plan zemsty na byłej żonie. Z pomocą nowego przyjaciela Mikołaja (Janusz Gajos), Karol zdobywa majątek poprzez półlegalne transakcje finansowe. Udając własną śmierć, wciąga Dominique w skomplikowaną intrygę, która kończy się jej aresztowaniem.

„Trzy kolory: Biały” został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Berlinale. Był również nominowany do nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej. Za zdjęcia do tej części trylogii odpowiada Edward Kłosiński. Film jest ceniony za swoją inteligentną fabułę, głęboką analizę postaci oraz doskonałą grę aktorską.