CZERWIEC Z KOLORAMI KIEŚLOWSKIEGO – Trzy kolory. Czerwony

Materiał wideo Zwiastun
Zobacz
Informacje
Rok produkcji 1994
Kraj produkcji Francja, Polska, Szwajcaria
Czas trwania 99 min
Data premiery 1994-05-15
Reżyseria Krzysztof Kieślowski
Autor zdjęć Piotr Sobociński
Format 2D NAP
Kategoria wiekowa R (restricted)
Gatunki Dramat, Psychologiczny
Seanse
20.06.2024, 18:30
Kup bilet
Opis filmu

„Trzy kolory: Czerwony” to ostatnia część trylogii Krzysztofa Kieślowskiego, która odnosi się do barw francuskiej flagi i haseł rewolucji: wolności, równości, braterstwa. Film koncentruje się na temacie braterstwa, ukazując skomplikowane relacje między głównymi bohaterami.

Główna bohaterka, Valentine (Irène Jacob), jest młodą modelką, która przypadkowo potrąca psa. Próbuje odnaleźć jego właściciela, co prowadzi ją do samotnego, emerytowanego sędziego Josepha Kerna (Jean-Louis Trintignant). Pomiędzy Valentine a sędzią rozwija się nietypowa przyjaźń, która zmienia życie obojga. Film jest pełen symboliki, wizualnych paralel i intrygujących refleksji na temat ludzkich relacji.

„Trzy kolory: Czerwony” zdobył uznanie krytyków za wyjątkową narrację i audiowizualne mistrzostwo. Film był nominowany do wielu nagród, w tym trzech Oscarów, sześciu Cezarów oraz czterech nagród BAFTA. Ostatecznie zdobył Cezara za najlepszą muzykę dla Zbigniewa Preisnera. W 1994 roku Autor zdjęć Piotr Sobociński otrzymał za ten obraz Srebrną Żabę na 2. Edycji Festiwalu Camerimage w Toruniu. Film uznawany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł Kieślowskiego, zamykające jego filmową karierę.