PASMO DOKUMENTALNE – 20 dni w Mariupolu

Materiał wideo Zwiastun
Zobacz
Informacje
Rok produkcji 2023
Kraj produkcji Ukraina
Czas trwania 94 min
Data premiery 2023-01-20
Reżyseria Mstyslav Chernov
Autor zdjęć Mstyslav Chernov
Format 2D NAP
Kategoria wiekowa R (restricted)
Gatunki Dokumentalny
Seanse
29.04.2024, 17:00
Kup bilet
Opis filmu

Niezwykle poruszający dokument „20 dni w Mariupolu” to historia o odwadze, tragedii i niezłomnej sile ducha mieszkańców Mariupolu, która właśnie została uhonorowana Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Reżyser, Mścisław Czernow, przyjmując nagrodę, wyraził gorzką prawdę: „To pierwszy Oscar dla Ukrainy. Chciałbym, aby ten film nigdy nie musiał powstać – aby Rosja nie spowodowała śmierci dziesiątek tysięcy Ukraińców”. Ten film to więcej niż kino – to pamięć, to historia, która nigdy nie powinna zostać zapomniana.

Dokument laureatów nagrody Pulitzera to zwycięzca najważniejszych festiwali filmowych na świecie, takich jak Sundance, CPH:DOX czy IDFA oraz laureat nagrody BAFTA®. Film docenili również polscy widzowie – publiczność i jurorzy Konkursu głównego 23. MFF WATCH DOCS.

Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Czernow i ekipa nie czynią tego jednak, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.

Film tylko dla widzów dorosłych.