WSPÓŁCZESNE KINO KOREAŃSKIE – Parasite

Materiał wideo Zwiastun
Zobacz
Informacje
Rok produkcji 2019
Kraj produkcji Korea Południowa
Czas trwania 132 min
Data premiery 2019-05-21
Reżyseria Joon-ho Bong
Autor zdjęć Kyung-pyo Hong
Format 2D NAP
Kategoria wiekowa R (restricted)
Gatunki Dramat
Seanse
28.04.2024, 17:00
Kup bilet
17.05.2024, 17:00
Kup bilet
Opis filmu

„Parasite”, najgłośniejszy koreański tytuł ostatnich lat, to niezwykła społeczna satyra opowiadająca historię dwóch rodzin. Jedna żyje w suterenie i musi być bardzo kreatywna by jakoś wiązać koniec z końcem, a druga, rodzina Parków opływa w luksusy i biednych traktuje z odpowiednią do swojego statusu pogardą. Ich życie zaczyna się zmieniać, gdy biedny Ki-Woo nagina nieco fakty i fałszuje dokumenty by otrzymać posadę korepetytora córki państwa Park…

Film prezentujemy w wersji czarno-białej, której surowość uwypukla silne kontrasty między bohaterami.

Bong Joon Ho, twórca takich filmów jak znakomita „Zagadka zbrodni”, „Matka”, „Snowpiercer” czy „Okja” snuje opowieść, która trzyma w napięciu i zaskakuje do samego końca. Tytuł przeszedł do historii jako pierwsza koreańska produkcja, która zdobyła Oscary w czterech najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu, najlepszego filmu międzynarodowego, najlepszego reżysera oraz za najlepszy scenariusz oryginalny.

Autorem zdjęć do „Parasite’a” jest Hong Kyung-pyo, jeden z najlepszych współczesnych koreańskich operatorów, który współpracował z Bongiem przy trzech filmach. Odpowiadał również za stronę wizualną rewelacyjnych „Płomieni” Lee Chang-donga i ciepłego „Baby Brokera” Hirokazu Koreedy.

Cykl: WSPÓŁCZESNE KINO KOREAŃSKIE

W ramach pierwszej, tegorocznej odsłony Współczesnego Kina Koreańskiego zapraszamy na trzy filmy najważniejszych koreańskich reżyserów. Zaprezentujemy czarno-białą wersję przewrotnego „Parasite’a” w reżyserii zdobywcy Oscara – Bong Joon-ho, ze zdjęciami Hong Kyung-pyo oraz przypomnimy zmysłową „Podejrzaną” Park Chan-wooka, o której stronę wizualną zadbał Kim Ji-yong. Na naszym ekranie pojawi się również „W sieci”, przytłaczający thriller, w reżyserii i ze zdjęciami Kim Ki-duka.